VIKTOR SUCHÝ -  BÁSNE O POČASÍ

zbierka básní

Modrý Peter, Levoča 2017

editor: Juraj Briškár

jazykový redaktor: Marián Andričík

fotografie: Viktor Suchý

dizajn: Jakub Milčák a Erik J. Groch

vďaka Fondu na podporu umenia

Vo vydavateľstve Modrý Peter – ako 41. zväzok edície súčasnej slovenskej poézie Mušľa – vychádza debutová zbierka Viktora Suchého Básne o počasí. Tridsaťtri minimalistických trojverší žánrovo blízkych haiku, aforizmu a hádanke v sprievode ôsmich autorových čierno-bielych fotografií z cyklu Astronómia blízkeho.

,,Prejsť spŕškou básničiek Viktora Suchého je radosť, piesok z takejto prechádzky si nechávame v topánkach. Presné oko pozorovateľa je majákom.”
Dušan Dušek

,,Sú to nežné, miniatúrne pohľadnice.”
Mária Ferenčuhová

,,Suchého básne mi pripomínajú drobné šperky postrácané v tráve.”
Peter Krištúfek

,,Básne o počasí Viktora Suchého predstavujú súbor krátkych trojveršových textov pripomínajúcich haiku.

Tematicky (mačky, ostrov, počasie), ale aj miestopisne (škótska vysočina, Bristol, Bath), odkazujú na miesto svojho vzniku - Spojené kráľovstvo. Autorský zásah sa v nich vedome minimalizuje. Plocha textov je redukovaná až na hraničné minimum. Nie však preto, že by mali vysloviť málo. Takéto obmedzenie sa na tú najmenšiu možnú komunikačnú rovinu býva v literatúre, paradoxne, prejavom tých najvyšších autorských ambícií.

Poetika, akú prinášajú básnické miniatúry Viktora Suchého, je veľmi náročná, vyžaduje si od autora neobyčajnú mieru sústredenia, zaujatia javmi, ktoré ho obklopujú. Predstavuje doslova umenie koncentrácie. Výsledkom sú verše, pri ktorých bolo vážené každé slovo. Typické pre ne je dôvera vo význam naoko bežných, jednoduchých objektov a ich fragmentov, akými sú  „maják sanitky“, „šálka“ či „ryba so zemiakmi“. Predmety a javy, ktoré zvyčajne unikajú našej pozornosti, sa tu ocitajú v centre diania. Autorova dôvera v potenciálnu zmysluplnosť aj tých najobyčajnejších, a preto obvykle prehliadaných detailov, mu umožňuje objavovať veľa v malom, nachádzať vysoké v tom najnižšom, s ľahkosťou hovoriť aj o ťažkom.


Básne o počasí Viktora Suchého predstavujú v kontexte publikačnej explózie, aká nás dnes obklopuje, výnimočnú udalosť. V čase, keď neohraničenému vŕšeniu slov akoby už nič nestálo v ceste, sa v nich dostáva k slovu hlas, ktorý sa s vydávaním neponáhľal, ale pomaly, v ústraní čakal, kým dozrie."

Juraj Briškár

chladné ráno v bristole

teplý vzduch
v záhradách z balónov
stúpa nahor

 


po žatve

v dome je živo
smrť klope na okno
kobylky spásajú podrobnosti


na týchto ostrovoch

počasie nikoho neopustí
tu je každý zdvorilým
meteorológom

 


swansea

večer spustia všetky žalúzie
na pustých uliciach smädný chodec
vrhá krabí tieň

 


v kaderníctve

more pohadzuje vlasmi
češe sa pieskom
vetry ho fénujú

 


ostražitá návšteva

ihlice
háčiky
a nabrúsená váza

 


zármutok

umyli sme okná
a svet
sa zmenil

 


v snoch

pod hladinou
kráčame
pomalšie

predpoveď počasia

šálky sú nahriate
ulice vychladené
pod klobúkom sa vyjasnilo

© 2016 by Viktor Suchý. Proudly created with Wix.com